Zmarszczki mimiczne u nastolatków – dlaczego?

Zmarszczki mimiczne mogą pojawiać się u chłopców oraz dziewcząt w wieku dojrzewania. Wówczas jednak próżno doszukiwać się ich przyczyny w procesach starzenia się. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma środowisko zewnętrzne, ale również nieprawidłowa pielęgnacja. Uwarunkowania genetyczne także nie pozostają bez znaczenia.

Środowisko naturalne a zmarszczki mimiczne u nastolatków

Młodzi ludzie są coraz mniej aktywni. Dużo czasu spędzają w zamkniętych pomieszczeniach. W powietrzu może gromadzić się kurz zatykający pory, który z całą pewnością przyspiesza powstawanie zmarszczek mimicznych. Również częste przebywanie na słońcu, pływalniach czy mocno wentylowanych miejscach może przyczynić się do optycznego starzenia się skóry. Chlorowana woda, gorące promienie słoneczne oraz chłód wywołany klimatyzacją może spowodować wysuszanie się naskórka.

Nieodpowiednia pielęgnacja a zmarszczki mimiczne u nastolatków

Nastolatki coraz częściej sięgają po kosmetyki niedostosowane do swojego wieku. Regularne sięganie po podkłady koloryzujące, korektory pod oczy, czy bazy pod makijaż zatykające pory osłabiają kondycję skóry. W tym czasie bardzo ważny jest codzienny demakijaż i stosowanie kremów nawilżających. Dobrze w ich roli sprawdza się olej kokosowy wykazujący wysokie właściwości oczyszczające oraz właśnie nawilżające – może być też dobry krem na pierwsze zmarszczki mimiczne.

Uwarunkowania genetyczne

Na przedwczesne powstawanie zmarszczek mimicznych, zwłaszcza tych zlokalizowanych wokół oczu, mogą wpływać pośrednio uwarunkowania genetyczne, do których zalicza się na przykład nadmiernie ekspresyjna mimika twarzy. Bruzdy tego typu powstają bowiem przez nadaktywność mimiczną, a więc jest reakcją na śmiech, mrużenie oczu, aktywność ust, czy marszczenie czoła bądź nosa.

Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby na zmarszczki mimiczne u nastolatków?

Lekarze medycyny estetycznej radzą, aby w miarę możliwości powstrzymywać się od przedwczesnej ingerencji botoksu czy kwasu hialuronowego. W momencie, kiedy bruzdy nie są jeszcze silnie zarysowane często wystarczają domowe sposoby w postaci maseczek, ćwiczeń i odpowiedniej, codziennej pielęgnacji np. dobry krem na zmarszczki mimiczne. Warto także konsultować swoje problemy z kosmetologami, którzy mogą wdrożyć odpowiednie zabiegi wykorzystujące na przykład laser frakcyjny. Uderzenia strumienia światła powodują spłycenie zmarszczek (a także blizn potrądzikowych, czy innych ubytków w tkankach) oraz rozjaśniają cerę nadając jej promiennego wyglądu.

Czy zmarszczki znikną?

Im wcześniej nastolatkowie i ich rodzice zareagują na takie zmiany, tym większa szansa na pełen sukces. Jak już zostało wspomniane zmarszczki mimiczne u nastolatków nie są typowym objawem starzenia się skóry. Póki proces nie jest zaawansowany warto spróbować je usunąć, ponieważ szansa na powodzenie jest naprawdę duża. Przestrzega się przed sięganiem po kremy przeciwzmarszczkowe, które dostosowane są do potrzeb skóry dojrzałej. W ich składzie często zawierają się substancje, które mogą nadmiernie wysuszyć skórę przynosząc efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego. W skrajnych przypadkach po osiągnięciu wieku około 20 lat (zalecane minimum) można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, po uprzedniej konsultacji ze specjalistą. Jak najbardziej sprawdzą się kremy na pierwsze zmarszczki. Jaki krem wybrać? Najlepszym rozwiązaniem będzie naturalne serum na zmarszczki Richevon, które zawiera ziołowe składniki ujędrniające skórę.

Bibliografia

1. Jurkowska S., Surowce kosmetyczne, 2005
2. Dziezak J.D., Preservatives: antioxidants. The ultimate answer to oxidation, 1986