Zmarszczki mimiczne sposoby na usunięcie

Zmarszczki mimiczne powstają na skutek aktywności mięśni twarzy. Wraz z wiekiem w organizmie zaczynają zanikać pewne substancje odpowiadające za sprężystość, elastyczność i jędrność skóry. Efektem tego jest widoczny zarys bruzd zlokalizowanych głównie:

  • w okolicach oczu – kurze łapki, czyli poprzeczne linie biegnące od zewnętrznego kącika oka w kierunku skroni,
  • w okolicach ust – zmarszczki palacza, czyli pionowe bruzdy zlokalizowane wokół ust, zmarszczki marionetki, czyli podłużne bruzdy od zewnętrznego kącika ust w kierunku brody oraz zmarszczki nosowo-wargowe, widoczne na obszarze od kącika ust do okolic nosa,
  • w okolicach nosa – lwia zmarszczka pomiędzy łukami brwiowymi oraz zmarszczki boczne nosa, czyli tak zwane bruzdy królicze,
  • w okolicach czoła – czyli poprzeczne bruzdy biegnące wzdłuż całego czoła,
  • w okolicach policzków – tutaj bruzdy układają się zwykle pionowo, choć w dużej mierze jest to zależne od genetycznych uwarunkowań każdego człowieka.

Jeśli chodzi o zmarszczki mimiczne sposoby zapobiegania i zabiegi, które je likwidują to wachlarz rozwiązań jest naprawdę obszerny. Wiele zależy od codziennej pielęgnacji oraz gimnastyki twarzy. Odpowiednie działania pielęgnacyjne należy wdrożyć w życie już w wieku młodzieńczym. Już kobiety w wieku 20-25 lat powinny zaopatrzyć swoją kosmetyczkę w specjalistyczne kremy pod oczy na zmarszczki z zawartością witamin z grupy A, E, D i B a także kolagenu, elastyny, oleju migdałowego (np. Richevon). Specjaliści zalecają spożywanie dużej ilości płynów, co znacząco opóźnia proces starzenia się organizmu – zobacz więcej porad.

Zabiegi medycyny estetycznej stosowane na zmarszczki mimiczne – sposoby usuwania

  • Kwas hialuronowy – jest to substancja polisacharydowa, która doskonale wiąże wodę, nawadniając komórki. Występuje w każdym organizmie żywym, w niezmiennym składzie. Na bazie kwasu powstają żele, które wykorzystuje się w medycynie estetycznej. Przy ich użyciu można zniwelować większość zmarszczek mimicznych.
  • Toksyna botulinowa – jest to jeden z najpopularniejszych sposobów niwelowania zmarszczek mimicznych. Wstrzykiwana, wcześniej odpowiednio oczyszczona, toksyna destabilizuje pracę nerwów w tkankach całkowicie je paraliżując. W efekcie mięśnie się rozluźniają a zmarszczki wygładzają. Efekt jest stosunkowo długotrwały, ponieważ utrzymuje się nawet kilka miesięcy.
  • Komórki macierzyste – specjalista medycyny estetycznej pozyskuje je z tkanki tłuszczowej lub krwi pacjenta. Odpowiednio oddzielone od pozostałych substancji, w czystej postaci, doskonale niwelują nie tylko zmarszczki, ale również inne defekty pojawiające się na ciele pacjenta. Zabieg ten, podobnie jak powyższe, może być wykonywany jedynie przez uprawnionego lekarza specjalistę.

Na zmarszczki mimiczne sposoby istnieją różne. Każdorazowo należy skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się o możliwościach ich redukcji. Póki co, każda z metod jest krótkotrwała. Nie znaleziono jeszcze metody, która pozwoliłaby na permanentne usunięcie bruzd mimicznych, będących oznaką starzenia się organizmu. Zdarza się, że nie wszyscy mogą się poddać wyżej wymienionym zabiegom. Często istnieją pewne przeciwwskazania, do których zaliczają się między innymi: ciąża i okres laktacji, choroby autoimmunologiczne, aktywne opryszczki i procesy nowotworowe, zmiany zapalne oraz trądzikowe.

Bibliografia

1. Wydro D., Starzenie się skóry – aspekty genetyczne, fizjologiczne i patomorfologiczne, 2009
2. Hunt K.J., Hung S.K., Ernst E., Botanical Extracts as Anti-Aging Preparations for the Skin, 2010