Leczenie kanałowe to zabieg, którego doświadczyło w swoim życiu wielu ludzi. Dlaczego jest powszechny i co trzeba o nim wiedzieć?
Na czym polega leczenie kanałowe? Stan zapalny
Jeśli chcemy dowiedzieć się na czym polega leczenie kanałowe, musimy wiedzieć jak zbudowany jest ząb – jego najgłębszą częścią jest miazga, a w wyniku infekcji bakteryjnych, dochodzi do jej zapalenia. Może to być skutek próchnicy, ale również poważnych złamań czy uszkodzeń ze strony zewnętrznych czynników.
Leczenie kanałowe zęba to tak naprawdę leczenie stanu zapalnego miazgi. Dentysta: usuwa miazgę, oczyszcza komorę zęba, mierzy i wyczyszcza kanały, wkłada nowe wypełnienia i przywraca piękny wygląd koronie zęba.
Poczytaj więcej na temat leczenia kanałowego zębów: https://www.klinikastomatologiczna.com.pl/oferta/leczenie-kanalowe
Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym – jak to wygląda?
Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym polega na tym, że dentysta na nerw zęba kładzie środek o nazwie paraformaldehyd. To jeden z etapów tradycyjnego
leczenia. Paraformaldehyd powoduje obumieranie miazgi zębowej, którą stomatolog może swobodnie usunąć po kilku dniach. Współcześnie popularność zyskuje leczenie kanałowe pod mikroskopem.
Trwa ono krócej, daje dentyście bardziej precyzyjny obraz i przede wszystkim pomija etap zatruwania. Zamiast tego stosuje się ekstyrpację zębów. Wszystkie te czynniki klasyfikują metodę mikroskopową jako lepszą – bardziej skuteczną i przyjazną jamie ustnej.
Ile trwa leczenie kanałowe? Różnica w ilości wizyt
O tym ile trwa leczenie kanałowe decyduje głównie etap zatruwania. Standardowe leczenie kanałowe składa się z kilku wizyt – wymagany jest odstęp czasowy pomiędzy zatruciem a dalszymi czynnościami stomatologa.
Wynosi on zwykle ok. 10-14 dni. Jego brak w leczeniu pod mikroskopem przyczynia się do tego, że ząb jest uratowany w ciągu tylko jednej wizyty. Na pracę dentysty wystarczy przeznaczyć ok. jednej godziny.
Czy leczenie kanałowe boli niektórych pacjentów?
Wyobrażenia i pytania dotyczące tego czy leczenie kanałowe boli opóźniają czasami wizyty i udzielenie pomocy przez dentystę. Każdy zabieg – niezależnie od wybranego sposobu – cechuje się pracą przy znieczuleniu. Samo leczenie nie boli. Może się natomiast pojawić ból zęba po leczeniu kanałowym u osób, które leczą się tradycyjnie.
To efekt działania paraformaldehydu, a więc ból występuje na etapie obumierania miazgi. Ból po leczeniu kanałowym nie cechuje opcji z mikroskopem, choć tam pacjent narażony jest na dyskomfort w okolicach migdałków. Taki dyskomfort pojawia się po wyjściu z gabinetu i samoistnie mija w ciągu kilku godzin.
Ile kosztuje leczenie kanałowe? Średni przedział cen
Na to ile kosztuje leczenie kanałowe wpływa kilka czynników. Na przykład:
- wybór metody – koszt leczenia kanałowego przy użyciu mikroskopu wynosi ok. 500-2000 złotych, w tradycyjnej metodzie – ok. 100-500 złotych.
- cenniki gabinetów – leczenie kanałowe w większych miejscowościach będzie droższe niż w mniejszych.
- ilość kanałów do opracowania – im więcej, tym drożej.
- refundacja NFZ – leczenie kanałowe pod mikroskopem nie jest refundowane, ale tradycyjne może być w przypadku zębów 1,2,3 u wszystkich dorosłych oraz każdego zęba u dzieci i kobiet w ciąży.
Śmieszą mnie w internecie komentarze na temat tego, że aby leczenie kanałowe nie bolało to trzeba się zdecydować na te z mikroskopem xd. Mikroskop nie ma właściwości przeciwbólowych:)), a jego wykorzystanie przez specjalistę wypływa na szybkość i precyzję wykonania zabiegu. W niektórych przypadkach daje nam większą szansę na uratowanie zęba, ale jeśli chodzi o ból to jest to samo co przy klasycznym leczeniu kanałowym 🙂
Leczenie kanałowe tylko strasznie brzmi, a może naprawdę uratować nam zęby. Dobry specjalista na pewno zrobi wszystko, aby leczenie przebiegło komfortowo i pozytywnie 🙂
Jedynie czego należy się bać przed pójściem na zabieg leczenia kanałowego zęba to wydanie grubej forsy. Należy również się przygotować na to, że przez następny miesiąc, lub dłużej będziemy jeść makaron z ketchupem, w skrajnych przypadkach to sam makaron 🙂
Myślę, że cena leczenia kanałowego, zależy od tego jak bardzo mamy spaprane nasze zęby i ile stomatolog będzie musiał się napocić aby na te kanały udrożnić i załatać. Ja miałem do leczenia jeden ząb i wybrałem klinikę stomatologiczną K2Dental w Gdańsku gdzie koszt leczenia wyniósł mnie koło 400zł