Jak powstają zmarszczki królicze nosa?

Zmarszczki boczne nosa, które kolokwialnie nazywane są „zmarszczkami króliczymi” powstają zwykle w wieku dojrzałym. Zaliczają się bowiem do zmarszczek mimicznych, będących pierwszą oznaką starzenia się skóry. Z racji swojej lokalizacji potrafią w sposób bardzo nieestetyczny zmienić wyraz twarzy w „naburmuszoną”, a nawet złą. Warto więc wiedzieć jak chronić się przed pojawieniem się zmarszczek królika i jak można się z nimi uporać.

Dlaczego powstają zmarszczki królicze nosa?

Aby dowiedzieć się jak z nimi walczyć, należy w pierwszej kolejności poznać ich genezę. W ciągu całego życia człowiek notorycznie marszczy nos. Robi to dla wyrażenia emocji, w momencie kiedy czuje nieprzyjemny zapach, lub podczas mrużenia oczu (nie tyczy się to jednak każdego). Przez młodzieńcze lata skóra jest elastyczna i sprężysta, za co odpowiada kolagen, elastyna, witamina E, czy zawarty w organizmie kwas hialuronowy, tak popularny w medycynie estetycznej już od kilku lat. Wraz z wiekiem miejsca marszczenia nosa stają się coraz bardziej zarysowane. Skóra bowiem traci swoją elastyczność, przez co bruzdy są coraz bardziej widoczne.

Kto jest szczególnie narażony na zmarszczki królicze nosa?

Wiele w tej kwestii zależy od genetyki a także od tego, w jaki sposób człowiek dba o siebie w młodych latach. Mnóstwo osób wychodzi z błędnego założenia, że dopiero po czterdziestce należy zwrócić większą uwagę na jakość stosowanych kosmetyków pielęgnacyjnych oraz ich skład. Nic bardziej mylnego! Już po osiągnięciu pułapu dwudziestu lat warto zacząć zaopatrywać się w kosmetyki z dużą zawartością witaminy E (odpowiada ona za sprężystość skóry) a także w kolagen, który zanika z organizmu najwcześniej.

Zabiegi domowe oraz kosmetyczne na zmarszczki królicze nosa

Chcąc uniknąć w dojrzałym wieku głębokich bruzd, w tym również bocznych nosa, należy regularnie poddawać się specjalistycznym zabiegom kosmetycznym lub przynajmniej wykonywać podstawowe (te bezpieczne i nie wymagające dużego zasobu wiedzy) samodzielnie, w zaciszu własnego domu. Bardzo dobre efekty dają także ćwiczenia mięśni twarzy, dzięki czemu skóra na niej nie staje się przedwcześnie zwiotczała oraz naturalne kremy przeciwzmarszczkowe (np. Richevon).

Zmarszczki królicze nosa często można zaobserwować u alergików oraz osób wrażliwych na słońce. Bardzo często pod wpływem oślepiających promieni mrużą oczy, czego przyszłościowym efektem zwykle są właśnie zmarszczki boczne nosa oraz inne, zaliczane do mimicznych – na przykład „kurze łapki”, czyli poprzeczne bruzdy zlokalizowane w obszarze biegnącym od zewnętrznego kącika oka, po skronie. Młodzieńcze zaniedbania często można zniwelować jedynie interwencją lekarza medycyny estetycznej. Z pomocą toksyny botulinowej lub kwasu hialuronowego bruzdy można wypełnić, przywracając twarzy dawny, młody i promienny wygląd.

Co radzą eksperci?

Specjaliści podkreślają, że mimika twarzy jest niezbędna i nie da się jej wykluczyć z codziennego życia. Niemniej jednak warto w miarę możliwości unikać nadaktywności mimicznej, ponieważ to ona odpowiada za proces przedwczesnego starzenia się skóry.

Bibliografia

1. Sikora M., Kosmetyka dla zaawansowanych, 2011
2. Dover J.S., Metody wypełniania tkanek miękkich stosowane w kosmetologii, 2005