Implanty zębowe- zadbaj o pełny uśmiech

Implanty zębowe

Implanty zębowe są jedną z możliwości uzupełnienia naturalnych braków w uzębieniu. Powstają zazwyczaj z tytanu, dzięki czemu gwarantują długoletnią odporność. Zazwyczaj mają postać śruby wprowadzanej do kości. Jak dokładnie przebiega zabieg i na co powinien przygotować się pacjent? Czy istnieją jakieś alternatywy dla tego rodzaju uzupełnienia?

Implanty zębowe – różnorodność wyboru

Implanty zębowe są dostępne pod kilkoma postaciami, dzięki czemu lepiej można je dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta.

We współczesnej ortodoncji wyróżniamy między innymi:

  •  implanty zębowe BICON, które są najkrótszymi formami implantów. Mocowane są u pacjentów, u których implantologia była do tej pory bezradna. Głównie ze względu na ubytki kości oraz inne, jednostkowe dysfunkcje uniemożliwiające przeprowadzenie zabiegu lub znacznie podwyższające jego wartość,
  •  implanty zębowe Bego dostępne są w kształcie śruby, mają kilka linii, które różnią się ze względu na kształt, platformę i powierzchnię,
  •  implanty zębowe Astra gwarantują maksymalną trwałość od momentu zamocowania aż do końca użytkowania. Występują w kilku praktycznych kształtach, przez co łatwiej dostosować konkretny model do predyspozycji pacjenta.

Dowiedz się więcej na temat implantów zębowych: https://www.klinikastomatologiczna.com.pl/oferta/implantologia/

Implanty stomatologiczne

Implanty stomatologiczne – grupa docelowa

Implanty stomatologiczne mogą być mocowane u osób pełnoletnich, posiadających ubytki zębowe (jeden lub więcej). Implanty zębów dedykowane są również pacjentom w podeszłym lub średnim wieku, którzy nie posiadają już w ogóle naturalnego uzębienia.

Implanty zębów – przeciwwskazania medyczne

Medycyna ściśle określa przeciwwskazania do wykonania implantów zębów. Wiedzę na ten temat stomatolog powinien pozyskać w trakcie wywiadu przeprowadzanego z pacjentem lub dzięki wynikom badań. Zabieg wykluczają niektóre choroby (np. osteoporoza, cukrzyca), które stanowią tzw. przeciwwskazania ogólne oraz inne dolegliwości, najczęściej o charakterze miejscowym. W tym drugim przypadku można zwykle doprowadzić do ich wyleczenia (np. parodontoza, próchnica), by powrócić do myśli o wykonaniu implantów. Przeciwwskazaniem nie związanym z żadną jednostką chorobową jest ciąża oraz niepełnoletność.

Implanty stomatologiczne- procedura przygotowawcza i leczenie

Przed zabiegiem wszczepienia implantów stomatologicznych, czyli sztucznych korzeni zębów, odbywa się wizyta konsultacyjna. Podczas spotkania odbywa się wywiad z pacjentem, a w razie potrzeby zleca się wykonanie dodatkowych badań. Wszystkie zęby muszą być wtedy wyleczone, na jakiś czas zaleca się również porzucenie palenia papierosów.

Pierwszym etapem zabiegu jest znieczulenie miejscowe, po którym lekarz tworzy odpowiedniej wielkości otwór w dziąśle na implanty zębów, czyli sztuczne korzenie. Na nich w przyszłości mocowane będą zęby. Implanty, a właściwie cała procedura ich zakładania zajmuje od 0,5 do 2 godzin, co uzależnione jest od stanu pacjenta, wybranego implantu oraz umiejętności technicznych stomatologa. Po zaszyciu rany następuje kilku miesięczny okres gojenia, po którym można przystąpić do założenia protez, koron lub mostów stałych. Dla osób, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z implantologii alternatywą dla są protezy oraz mosty ruchome.

Zębowe implanty stomatologiczne

Implanty zębowe – wskazania medyczne

Implanty zębowe należy właściwie pielęgnować, przestrzegając następujących zaleceń lekarskich:

  •  do dwóch godzin od zakończenia wszczepienia implantów nie wolno spożywać twardych ani ostrych posiłków ani przyjmować gorących płynów,
  •  unikać intensywnego wysiłku,
  •  dopiero po upływie doby od zabiegu, można umyć zęby (nową szczoteczką o miękkim włosiu),
  •  stosować płyny dezynfekujące do jamy ustnej,
  •  odstawić używki (alkohol, tytoń).