Czym są zmarszczki królicze?

Zmarszczki królicze (bunny lines) zaliczają się do grupy zmarszczek mimicznych. Zlokalizowane są w okolicy nosa i powodują, że wyraz twarzy zmienia się w taki sposób, jakby ciągle przedstawiał grymas. W przypadku zaawansowanych bruzd jedyną możliwością będzie ich usunięcie przy pomocy specjalistycznych zabiegów medycyny estetycznej. W fazach początkowych często pomagają kremy, preparaty oraz ćwiczenia profilaktyczne.

Jak powstają zmarszczki królicze nosa (bunny lines) ?

Źródłem ich obecności na twarzy jest nadaktywność mimiczna. Im częściej marszczy się nos, tym większa szansa, że za kilka lat odbije się to niekorzystnie na prezencji całej twarzy. Początkowy zarys bruzd można zauważyć nawet w wieku trzydziestu lat. Wiele w tej kwestii zależy jednak również od genetyki człowieka oraz indywidualnych preferencji organizmu. Za powstawanie zmarszczek króliczych odpowiadają pewne substancje zawarte w organizmie.

Zaliczają się do nich między innymi:

 • kolagen,
 • elastyna,
 • kwas hialuronowy.

Z biegiem czasu, wraz z upływem lat, obserwuje się ich zanik, czego efektem jest utrata sprężystości skóry. U każdego człowieka proces starzenia rozpoczyna się w innym wieku. Również na to wpływ ma kilka czynników:

 • dieta i nawyki żywieniowe,
 • częstotliwość sięgania po używki (papierosy, alkohol, narkotyki, leki),
 • aktywność fizyczna – obserwuje się, że osoby, które żyją aktywniej zaczynają starzeć się znacznie później,
 • warunki pracy a także mieszkaniowe,
 • nerwy i stres.

Jak unikać zmarszczek króliczych?

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, zmarszczki królicze nosa pojawiają się w wyniku nadaktywności mimiki twarzy. Aby uniknąć szybkiego i wczesnego pojawienia się głębokich bruzd należy:

 • unikać nadmiernego i częstego marszczenia nosa,
 • wykonywać masaże twarzy, które poprawiają krążenie krwi,
 • stosować odpowiednie preparaty kosmetyczne zawierające witaminę E, kolagen, elastynę oraz kwas hialuronowy (np. krem przeciwzmarszczkowy Richevon).

Specjaliści potwierdzają, że również pewne zabiegi kosmetyczne bardzo korzystnie wpływają na opóźnienie procesów starzenia. Regularnie wykonywana mezoterapia igłowa, mikrodermabrazja, czy zabiegi oczyszczające pozwalają dotlenić skórę twarzy a dzięki temu osoba dojrzała może uniknąć powstawania zmarszczek mimicznych, do których to zaliczają się najmniej estetyczne zmarszczki królicze nosa.

Czy istnieją inne czynniki, które powodują zmarszczki królicze nosa?

Tak. Mowa tu przede wszystkim o warunkach środowiskowych, w tym częstej ekspozycji skóry na działanie promieni UV. Słońce to witamina D, która potrzebna jest każdemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Promieniowanie należy jednak dawkować w sposób bezpieczny. Brak ochrony filtracyjnej powoduje szybkie starzenie się skóry i może być również przyczyną nowotworów skóry (czerniaka). Oślepiające słońce zmusza również do częstego mrużenia oczu, czyli wywołuje wspomnianą wcześniej nadaktywność mimiczną. Podobna sytuacja ma miejsce zimą, kiedy promienie słońca oślepiająco odbijają się od śniegu. Wówczas również warto stosować okulary przeciwsłoneczne.

Bibliografia

1. Nusgens B.V., Humbert P., Rougier A., Zewnętrzne zastosowanie witaminy C, 2002
2. Rosa Pena Ferreira M., P. C. Costa P.C. , Bahia F.M., Efficacy of anti-wrinkle products in skin surface appearance: a comparative study using non-invasive methods, 2010
3. Jaszczuk A., Ostrowska J., Kleszczewska E.. Kwas hialuronowy-jego właściwości oraz wykorzystanie w kosmetyce i medycynie, 2009