Ćwiczenia na zmarszczki na nosie

Zmarszczki mimiczne zlokalizowane w okolicach nosa to prawdziwa zmora zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Bruzdy czołowe, czy kurze łapki jedynie postarzają twarz (co także nie jest pożądane), ale zmarszczki przy nosie zupełnie zmieniają wyraz twarzy nadając jej surowych, srogich i wciąż naburmuszonych rys. Im wcześniej człowiek zacznie dbać o sprężystość i elastyczność swojej skóry, tym większe szanse na to, że bruzdy zaczną pojawiać się i pogłębiać znacznie później. Tych przy nosie można uniknąć zupełnie ograniczając nadaktywność mimiki twarzy, używając dobrej jakości kosmetyków (np. kremu przeciwzmarszczkowego Richevon), regularnie poddawać się zabiegom kosmetycznym oraz wykonując podstawowe ćwiczenia każdego dnia, które pozwolą zachować jędrność i sprężystość skóry twarzy.

Jakie ćwiczenia pomogą na zmarszczki na nosie?

Poniżej trzy proste zadania gimnastyczne, które można wykonywać każdego dnia nawet podczas wykonywania codziennych obowiązków domowych.

  • Pierwsze – wykonywanie kulistych ruchów powietrzem w ustach. Jak je wykonać? Do ust trzeba nabrać odpowiednią dla siebie ilość powietrza, przepychając je naprzemiennie w prawo, lewo, górę i dół. Po pewnym czasie mięśnie będą coraz mocniejsze, dzięki czemu bez trudu będzie można wykonywać także ruchy po okręgu, które przynoszą jeszcze lepsze efekty. Twarz podczas wykonywania tego ćwiczenia będzie wyglądać nieco grymaśnie, dlatego nie zaleca się wykonywania go w miejscach publicznych, wśród gości, ani tym bardziej w pracy.
  • Drugie – głośne i wyraźne wypowiadanie poszczególnych samogłosek przy maksymalnym napięciu wszystkich mięśni. Zadanie jest bardzo proste i nie wymaga wcześniejszego przygotowania, ani dodatkowego wzmacniania mięśni. Wystarczy je odpowiednio napiąć (w miarę możliwości) wyprostować sylwetkę, odchylić nieco twarz do tyłu i jednym ciągiem, głośno i wyraźnie wymawiać kilkukrotnie poszczególne sylaby: a,e,i,o,u,y. Podczas tego ćwiczenia zarówno pracować będą wszystkie mięśnie twarzy więc nie tylko zmarszczki przy nosie zostaną wygładzone, ale uelastyczni się również szyja – szczególnie narażona na przedwczesne wiotczenie.
  • Trzecie – praca językiem. Również język, jako jeden z najważniejszych mięśni jamy ustnej, może pomóc w pozbyciu się koszmaru, jakim są zmarszczki przy nosie. Wystarczy naprzemiennie wypychać nim od wewnątrz bruzdy nosowe, tak wysoko jak tylko jest się w stanie sięgnąć. Podobne ćwiczenia można wykonywać w przypadku zmarszczek pojawiających się na przykład w okolicy policzków.

Poza ćwiczeniami ważny jest również masaż, który poprawia ukrwienie. Można wykonywać go codziennie, na przykład podczas demakijażu. Dwa razy w tygodniu taki masaż można połączyć z domowej roboty peelingiem kawowym. Zawarte w kawie składniki poprawiają koloryt skóry, oczyszczają ją oraz napinają. Przepis na niego jest bardzo prosty. Zaparzone fusy z kawy trzeba połączyć z oliwą z oliwek, ulubionym olejkiem eterycznym oraz żelem do mycia twarzy, dzięki któremu preparat łatwiej będzie rozprowadzić po twarzy. Masaż peelingiem powinien trwać maksymalnie dwie minuty. Zobacz, jak zimą zadbać o skórę aby uniknąć zmarszczek.

Wraz z wiekiem zmarszczki przy nosie będą się pogłębiać. Im bardziej zaniedbywana będzie codzienna pielęgnacja, tym większa szansa na to, że mimiczne bruzdy zaczną pojawiać się przedwcześnie. Wówczas jedynym ratunkiem może okazać się wizyta w gabinecie medycyny estetycznej, gdzie niedoskonałości zostaną zniwelowane przy użyciu kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej. Warto tego unikać i już we wczesnych latach młodości pomyśleć o swojej dojrzałości i związanymi z nią procesami starzenia.

Bibliografia

1. Jakimowicz-Klein B., Zmarszczki możesz je pokonać, 2006
2. Allemann B., Baumann L., Antioxidants used in skincare formulations, 2008